یادداشت/

نقش و اهمیت موزه‌ها در حفظ تاریخ و تمدن و فرهنگ اقوام ایرانی

۰۱ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۲ کد : ۱۶۶۱۳ یادداشت
تعداد بازدید:۲۴۵
محمدجواد جامه بزرگی رئیس اداره امور موزه‌ها و فضاهای فرهنگی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران به مناسبت یازدهمین سالگرد افتتاح خانه موزه مقدم یادداشتی نوشت.

 به گزارش روابط عمومی مدیریت امور موزه‌ها و فضاهای فرهنگی دانشگاه تهران؛ محمدجواد جامه بزرگی رئیس اداره امور موزه‌ها و فضاهای فرهنگی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران به مناسبت یازدهمین سالگرد افتتاح خانه موزه مقدم طی یادداشتی به نقش و اهمیت موزه‌ها در حفظ تاریخ و تمدن و فرهنگ اقوام ایرانی اشاره کرد.

متن کامل یادداشت به شرح زیر است:

میراث فرهنگی، نشان از هویت و غرور ملی یک کشور است. همگان باید همواره در حفظ و نگهداری آنها بکوشند و هیچگونه آسیب و خدشه‌ای به این آثار وارد نشود. کشور عزیزمان ایران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، به عنوان کشوری فرهنگی که در شکل‌گیری تمدن‌های جهانی نقش داشته است، میراث فرهنگی بسیار و گسترده‌ای دارد.

موزه‌ها در آشنایی مردم با تاریخ، فرهنگ و تمدن نقش به‌سزایی دارند چرا که شاهکارهای بی‌بدیل فرهنگی، هنری و تاریخی در موزه‌های مختلف دنیا نگهداری می‌شوند. همچنین موزه‌داران باید در حفظ و نگهداری آثار در موزه‌ها تمام تلاش خود را به کار بگیرند و مردم را برای بازدید به این مجموعه‌ها ترغیب کنند. البته حفاظت از میراث فرهنگی از اهمیت زیادی برخوردار است و نیازمند یک بسیج عمومی، جهانی، دولتی و مردمی است.

موزه ها مکانی برای انتقال پیام‌ها، اندیشه ها و تجربیات بشری هستند و دیگر صرفا مکانی برای انبار و به نمایش گذاشتن اشیا و آثار فرهنگی و تاریخی محسوب نمی‌شوند و این اهمیت موزه‌ها را به اثبات می‌رساند. در واقع امروزه موزه‌ها میان موزه ها و مناظر فرهنگی ارتباط برقرار می‌کنند که می تواند به رویکردهای سازنده در سطح جامعه منجر شود.


( ۱ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.