عضویت در کانون هواداران بازدید مجازی موزه نگارستان

وزیر خارجه سوئیس: آثار به نمایش درآمده در باغ موزه نگارستان قابل ستایش است

وزیر خارجه سوئیس گفت: طی سالیان بسیار، باغ نگارستان مأوا و جایگاه مدرسه هنری کمال‌الملک بود. نقاشی‌های او را می‌توان در بخش ویژه‌ای از باغ موزه نگارستان دید و ستایش کرد.

1

به گزارش مدیریت امور موزه‌ها و فضاهای فرهنگی دانشگاه تهران؛ مراسم یکصدمین سالگرد حضور دیپلماتیک سوئیس روز یکشنبه ۱۶ شهریور ماه با حضور«ایگناتسیو کاسیس» وزیر خارجه سوئیس، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران،دکتر سید محمدکاظم سجادپور، معاون وزیر امور خارجه ایران، پیروز حناچی شهردار تهران و دکتر مجید سرسنگی معاون فرههنگی دانشگاه تهران در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد.

«ایگناتسیو کاسیس» وزیر خارجه سوئیس با حضور در این مراسم گفت: باعث خوشنودی من است که یکصدمین سالگرد حضور دیپلماتیک سوئیس در ایران را همراه شما گرامی می‌دارم، در حالی‌که گرداگردمان عکس‌هایی به تاریخ دوستی میان دو کشور گواهی می‌دهند.

وی با بیان اینکه این تصاویر فقط آثاری هنری یا تاریخچه‌ای از زمان یا مکانی ویژه نیستند، گفت: دوستی میان ایران و سوئیس گنجینه‌ای از تصاویری دلکش طی یکصد سال پدید آورده‌ و بزرگداشتِ دوستی ما در حلقۀ گنجینه‌های فرهنگی در موزه نگارستان نه تنها بر ارزش والای این شراکت دیرین، بلکه بر عشق مشترک ما به هنر نیز تاکید دارد.

2

وزیر خارجه سوئیس تاکید کرد: روابط دوستانه بین سوئیس و ایران به سال ۱۸۷۳ باز می‌گردد، زمانی که دو کشور با هم پیمان دوستی و بازرگانی به امضا رساندند؛ البته چند دهه طول کشید تا روابط دیپلماتیک رسمی بین دو کشور برقرار شود.

کاسیس با بیان اینکه هدف ما همیشه این بوده که منافع هر دو طرف را تقویت کنیم، افزود: ایران و سوئیس با هم تفاوت دارند و این خوب است. دیپلماسی در جست‌وجوی یکنواختی و همسانی نیست، بلکه به تفاوت‌ها علاقه دارد و مشتاق است تا آنها را در بربگیرد. دیپلماسی به دو کشور ما اجازه داده تا نزدیک تر شویم و طی صد سال گذشته، همراه هم پیشرفت کنیم.

وی با اشاره به اینکه تبادل دانش نقشی مهم در روابط بین دو کشور ما ایفا می‌کند، ادامه داد: دانشجویان ایرانی بسیاری برای تحصیل به سوئیس سفر می‌کنند و دانشجوهای سوئیسی که به ایران می‌آیند گواه این واقعیت هستند.

وزیر خارجه سوئیس درباره باغ موزه نگارستان گفت: مکانی که ما در آن گرد هم آمده‌ایم نمادی برای هنر است؛ طی سالیان بسیار، باغ نگارستان مأوا و جایگاه مدرسه هنری کمال‌الملک بود. نقاشی‌های او را می‌توان در بخش ویژه‌ای از باغ موزه نگارستان دید و ستایش کرد.

کاسیس تاکید کرد: ایران و سوئیس احترام متقابل را طی یکصد سال پرورش داده‌اند. مساعی جمیله فراهم آمده از سوی سوئیس، که نیازمند اعتماد بسیار از سوی همه طرف‌هاست، نقشی مهم و کلیدی در تبادلات ما دارد.

4

وزیر خارجه سوئیس بیان کرد: آموزش، فرهنگ، مساعی جمیله، امداد در بلایا و حقوق بشر پنج ستون روابط صد ساله دو کشور هستند؛ این پنج ستون نمی‌توانند بدون گفتمان مستمربه حیات خود ادامه دهند. ایران و سوئیس دو ملت متفاوت‌اند و هریک علائق و منافع خود را دارند. با این همه، دو ملت ما، همچنان در داشتن روحی سخاوتمند و فکری کنجکاو با هم شریکند.

در ابتدای این مراسم دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، ضمن خوش‌آمدگویی به وزیر خارجه سوئیس و هیأت همراه، به سوابق همکاری و مبادلات دانشگاه تهران با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فرهنگی سوئیس در سال‌های اخیر اشاره کرد و از آمادگی دانشگاه تهران برای توسعه روابط علمی دو کشور خبر داد.

وی با بیان اینکه دانشگاه تهران دانشگاه پیشرو ایران است، گفت: در حال حاضر این دانشگاه حدود ۴۵ هزار دانشجو دارد که بیش از ۶۰ درصد آن در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند. این دانشجویان که با شرکت در آزمون ورودی به دانشگاه راه پیدا می‌کنند، از میان بهترین‌ها انتخاب می‌شوند و به همین دلیل، دانشگاه تهران، همواره نقشی مهم در توسعه اجتماعی، فرهنگی، صنعتی و اقتصادی کشور داشته است.

رئیس دانشگاه تهران، در ادامه با بیان جایگاه صلح‌آمیز و همچنین علمی کشور سوئیس در مناقشات جهانی افزود: کشور سوئیس سیستم آموزشی عالی قابل توجهی دارد که اندیشمندان و فرهیختگان زیادی را به جهان معرفی کرده است و این کشور در حوزه کاربردی کردن علم و دانش نیز همواره پیش‌رو محسوب می‌شود. تعداد قابل توجهی از اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران، از دانش‌آموختگان دانشگاه‌های سوئیس هستند.

وی ضمن تبیین تاریخچه همکاری‌های آکادمیک دانشگاه تهران با کشور سوئیس، بازدید و سخنرانی رئیس جمهور وقت کشور سوئیس در ۲۸ فوریه ۲۰۱۶ و نیز بازدید وزیر آموزش، پژوهش و نوآوری آن کشور و هیأت همراه از دانشگاه تهران، پارک علم و فناوری و آزمایشگاه‌های پردیس دانشکده‌های فنی در سال ۲۰۱۷ را از جمله نقاط روشن و اخیر روابط علمی دو کشور برشمرد.

دکتر نیلی احمدآبادی اظهار کرد: دانشگاه تهران، روابط علمی نزدیکی با مراکز معتبر علمی و پژوهشی کشور سوئیس از جمله دانشگاه زوریخ، ETH Zurich، EPFL در لوزان، دانشگاه علوم کاربردی زوریخ و EMPA دارد. ما در سال ۲۰۱۷ بازدیدی از دانشگاه‌های سوئیس داشته‌ایم و می‌توان گفت این کشور نمونه خوبی از کاربردی شدن دانش و پژوهش‌های دانشگاهی و تبدیل دانش به محصول است.5

رئیس دانشگاه تهران، در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: با پایان پاندمی کرونا، شاهد تقویت و همکاری بیشتر بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های کشور سوئیس خواهیم بود و امید دارم دوستی و همکاری دو کشور در سال‌های پیش‌رو همچنان پایدار باقی بماند.‌

دکتر سید محمدکاظم سجادپور، معاون وزیر امور خارجه و رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه نیز با اشاره به وجود پنجاه میلیون سند تاریخی در مرکز اسناد وزارت امور خارجه ایران گفت: بررسی اسناد تاریخی روابط ایران و سوئیس نشان‌دهنده علاقه و جذابیت دو ملت نسبت به هم در زمینه‌های متنوع چون آموزش، هنر، موسیقی و دیپلماسی است. نه تنها دیپلماسی تئوریک، بلکه دیپلماسی عملی سوئیس مانند بی‌طرفی و ایده‌های انسانی نیز همواره برای ایران جذاب بوده است. هر چند ایران همانند سوئیس طی دو جنگ جهانی اعلام بی‌طرفی کرد، اما این بی‌طرفی از جانب قدرت‌های بزرگ رعایت نشد.

وی افزود: میانجیگری و پل‌سازی در ابعاد مختلف، شاخصه دوم روابط دو کشور است. سوئیس نه تنها در صنعت پل‌سازی بلکه در پل‌سازی دیپلماتیک با ایران همکاری داشت و پل میان ایران و آلمان برای نجات ایرانیان ساکن در زمان اشغال فرانسه بود.

3

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: سومین شاخصه روابط دو کشور همکاری در موضوعات مختلف امور اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و کمک‌های بشردوستانه است و امیدواریم این روابط چند بعدی هر چه گسترده‌تر، عمیق‌تر و دوستانه‌تر ادامه یابد.

شایان ذکر است؛ این مراسم به مناسبت حضور وزیر خارجه سوئیس در ایران و افتتاح نمایشگاه «یکصد سال روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس» برگزار شد. در این نمایشگاه اسناد و عکس‌های روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور طی یک قرن گذشته، با مشارکت مرکز اسناد وزارت امور خارجه، دانشگاه تهران و سفارت سوئیس در تهران برای علاقه‌مندان به معرض نمایش گذاشته شد.

برچسب,,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *Captcha loading...