عضویت در کانون هواداران بازدید مجازی موزه نگارستان

دکتر سرسنگی: موزه‌ها نشانگر تمدن بشریت هستند

 معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران گفت: خوشبختانه بستر خوبی برای انجام فعالیت‌های فرهنگی بهتر ایجاد شده است.

به گزارش مدیریت امور موزه‌ها و فضاهای فرهنگی دانشگاه تهران، به نقل از دفتر ارتباطات و امور رسانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران؛ مراسم تودیع و معارفه مدیر جدید و سابق امور موزه ها و فضاهای فرهنگی دانشگاه تهران با حضور دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، دکتر رحمت الله اللهیاری مدیر کل امور دانشجویان و کارکنان شاهد و ایثارگر، علی حبیب اللهی مدیر کل تربیت بدنی و مدیران داخلی و کارکنان موزه‌ها روز سیزدهم خرداد ماه در باغ موزه نگارستان برگزار شد و از زحمات محسن نقیلو به عنوان مدیر سابق قدردانی و محمدجواد جامه‌بزرگی به عنوان مدیر جدید معرفی شد.

دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در این مراسم در ابتدای سخنان خود از زحمات همکاران در باغ موزه نگارستان و خانه موزه مقدم تشکر کرد، اظهار کرد: ضریب تأثیر دانشگاه در جامعه یک بحث جهانی است که دانشگاه تهران نسبت به پیگیری آن اقدام کرده است. موضوع موزه‌ها و فضاهای فرهنگی یکی از ۱۷ شاخص کلی و ۱۱ شاخصی است که برای دانشگاه ها از طرف یک مؤسسه خارجی اعلام شده است.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه تهران جزء معدود دانشگاه‌های کشور است که از موزه و فضای فرهنگی برخوردار است، گفت: در واقع باغ موزه نگارستان و خانه موزه مقدم، موزه ملی و بین المللی محسوب می شوند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران تاکید کرد: باغ موزه نگارستان و خانه موزه مقدم میزبان مخاطب عام و طبقات اجتماعی مختلف جامعه هستند؛ یکی از ویژگی‌های برجسته دانشگاه تهران وجود موزه‌ها و فضاهای فرهنگی است که این دو موزه از موزه‌های منحصر به فرد دانشگاه تهران هستند.

دکتر سرسنگی بیان کرد: با همکاری شورای عالی موزه ها و طراحی انجام شده، امیدواریم در معاونت فرهنگی و اجتماعی نه تنها این دو موزه متمایز دانشگاه را راهبری کنیم بلکه سایه این کار را روی سر سایر موزه‌های دانشگاه گسترده کنیم.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه تهران یکی از معدود دانشگاه‌های جهان است که موزه‌های مختلفی در حوزه‌های علمی، اجتماعی، فرهنگی و هنری دارد، افزود: در حقیقت ما میراث دار گذشتگان هستیم و باید از این ارث گرانبها به خوبی حراست و محافظت کنیم و به آیندگان تحویل دهیم.

 معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در خصوص اهمیت موزه‌ها و فضاهای فرهنگی در سطح  ملی و بین المللی گفت: موزه‌ها سرمایه کل بشریت هستند و مختص یک جغرافیا نیستند. در واقع موزه‌ها میراث بشر و نشانگر تمدن بشریت و هویت انسان ها هستند از این رو نباید کوچکترین خدشه و آسیبی به این موزه‌ها وارد شود.

دکتر سرسنگی با بیان اینکه باغ موزه نگارستان و خانه موزه مقدم فضاهایی هستند که ما را به جامعه بین الملل متصل می کنند، ادامه داد: یکی از اقدامات مهم احداث موزه منیر است که می توان به قاطعیت گفت مانند آن در دنیا وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه تعمیر و بازسازی عمارت پروین، احداث موزه بانک پاسارگاد، افتتاح گالری هنرهای معاصر و موزه فرش و نقره از اقدامات مهم در زمان مسئولیت آقای نقیلو است، افزود: در این مدت کارهای زیر بنایی بیشتر و خوبی انجام شده است که امیدواریم نسبت به ارتقای آن تلاش شود.

 معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران تصریح کرد: از نیروی انتظامی برای حراست از باغ موزه نگارستان و خانه موزه مقدم خواسته شد تا در این دو موزه حضور یابد. همچنین بحث بیمه اموال در این دو موزه توسط آقای نقیلو آغاز و آقای جامه بزرگی باید آن را پیگیری کنند.

دکتر سرسنگی اظهار کرد: خوشبختانه بستر خوبی برای انجام فعالیت‌های فرهنگی بهتر ایجاد شده است. انشاالله زحمات آقای نقیلو و مجموعه همکارانش به عنوان پله پرش استفاده شود. همه ما بخش‌های مختلف یک مجموعه هستیم که باید در کنار یکدیگر تمام تلاش خود را نسبت به پیشبرد اهداف و برنامه‌ها به کار بگیریم.

وی بار دیگر از زحمات آقای نقیلو تشکر کرد و تأکید کرد: دوندگی  و برنامه‌هایش در این دوسال ارزشمند بوده است اما مطمئنم  اقدامات و همکاران  ایشان در تاریخ دانشگاه تهران به یادگار می‌ماند. همچنین برای آقای جامه بزرگی به عنوان یک فرد سخت‌کوش، متعهد د و مؤمن آرزوی موفقیت می کنم. بسیاری از کارهای خوبی که آقای نقیلو شروع کرده باید توسط آقای جامه بزرگی به ثمر برسند.

در بخشی از اين مراسم مهندس محسن نقیلو، رييس پيشين اداره امور موزه‌ها و فضاهای فرهنگی دانشگاه تهران، با اشاره به  عملکرد باغ موزه نگارستان و خانه موزه مقدم، گزارش کوتاهی از موفقیتها و برنامه‌های خود و همکارانش ارائه داد و برای مدیر جدید امور موزه‌ها و فضاهای فرهنگی و همکارانش آرزوی موفقیت کرد.

همچنین محمدجواد جامه‌بزرگی به عنوان مدیر جدید امور موزه‌ها و فضاهای فرهنگی دانشگاه تهران مواردی را به منظور اهداف و چشم‌انداز برنامه‌های خود اعلام کرد و زحمات مدیر سابق و و کسانی که در این سمت تلاش‌هایی را به ثمر رسانده بودند، تشکر کرد.

گفتنی است؛ در این مراسم از آقای محسن نقیلو نسبت به زحمات و فعالیت‌هایش در مدت دو سال  به عنوان مدیر سابق امور موزه‌ها و فضاهای فرهنگی دانشگاه تهران قدردانی شد. او در حال حاضر به عنوان معاون ارتباطات و اطلاع رسانی حوزه ریاست روابط عمومی دانشگاه تهران فعالیت می‌کند. همچنین برای آقای محمدجواد جامه بزرگی مدیر جدید امور موزه‌ها و فضاهای فرهنگی دانشگاه تهران نسبت به ادامه راه با قدرت و همت بیشتر آرزوی موفقیت شد. وی همزمان مسئولیت معاونت اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران را نیز برعهده دارد.

انتهای پیام/

برچسب,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *Captcha loading...