عضویت در کانون هواداران بازدید مجازی موزه نگارستان

محمود روح الامینی

مجموعه عکس‌های مردم شناسی استاد محمود روح‌الامینی

مجموعه عكس‌های مردم شناسی استاد محمود روح‌الامینی، تصاویر سیاه و سفید مردم نگاری است که توسط زنده ياد آقاي دکتر محمود روح الامينی استاد دانشکده جامعه‌شناسی دانشگاه تهران از مراحل کاشت، داشت و برداشت گندم در منطقه کوه بنان کرمان گرفته شده‌اند. این مجموعه که علاوه بر مطالعه فرهنگی و مردم‌نگاری از لحاظ هنری نیز شایان توجه می‌باشد؛ در سال ۱۳۹۰ توسط همسر ایشان پروین مقدم به باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران اهدا شد.

عکس‌های مردم شناسی از منطقه کوه بنان کرمان

آنچه در مجموعه عکس‌های مردم شناسی استاد روح الامینی از منطقه کوه بنان کرمان به عرصه نمايش گذاشته شده شواهدی از انديشه و تلاش چندين هزار ساله اقوام اين سرزمين برای به دست آوردن نان است. كندن (حفر قنات)، مراقبت سلسله چاه‌ها، اهميت مظهر آب در زندگي روستايی، نقش استخر، نحوه تقسيم آب، كندن زمين كشاورزی، كود و آب دادن، شخم، بذرپاشی، وجين كردن، مراقبت از محصول، درو، خرمن كردن، كوبيدن خرمن، پاك كردن و وزن كردن و تقسيم گندم، آرد كردن، نان پختن و سرانجام خوردن نان، از جمله مراحل كشاورزی سنتی است كه نشان دادن آن به وسيله‌ تصاوير اين نمايشگاه ميسر گرديده است.

بي‌گمان پيشرفت و توسعه تكنولوژی (ماشينيسم) رونق، اعتبار و حتی گاهی موجوديت سنت‌های قومی را در همه شئون و مراحل زندگی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در معرض تزلزل، انهدام و نابودی قرار می‌دهد كه در پی آن نظام كشاورزی نيز از اين قاعده مستثنی نيست. به تدريج كه وسيله‌های مكانيكی و پيشرفته به عرصه زندگی كشاورزی وارد مي‌‌شوند، شيوه و طريقه‌ توليد سنتی و همراه آن ابزارهای توليد سنتي از چرخه بهره‌برداری خارج می‌شوند. در این میان مردم‌نگاری که یکی از مهم‌ترین روش‌های پژوهشی در مطالعات مردم‌شناسی است، می‌كوشد تا ميراث انديشه‌ها، اختراعات، مصنوعات و تلاش‌های گذشتگان به دست فراموشی سپرده نشود. وحدت موضوع و مکان و تا اندازه‌ای وحدت خانواده از جمله عواملی است که موجب انتخاب این مجموعه از میان تصاویر و اسناد پراکنده‌ای که در مناطق مختلف وجود دارد، گشته است.  محقق در بررسی جامع به مطالعه فرهنگ و جامعه انسانی روستايی پرداخته و ضمن مشاهده فنون، آداب و رسوم، باورها و قواعد رفتار بر نحوه‌ی فعاليت‌های شغلي آنها نيز پرداخته است.

 زندگینامه

زنده‌ياد دكتر محمود روح‌الامينی در پنجم مهرماه ۱۳۰۷ خورشيدي در کوه‌بنان كرمان ديده به جهان گشود. بعد از اتمام دوره دبستان، متوسطه و ديپلم به ترتیب در کوه‌بنان، کرمان و دارالفنون تهران براي ادامه تحصيل در مقطع كارشناسي زبان و ادبيات فارسي وارد دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۳۴ خورشيدی موفق به پايان دوره‌ كارشناسي شد. در سال ۱۳۳۸ مدرك كارشناسی ارشد در رشته علوم اجتماعي از مؤسسه تحقيقات و مطالعات اجتماعي دانشگاه تهران کسب کرد. بين سال‌هاي ۱۳۴۷-۱۳۳۹ خورشيدی برای گذراندن دوره مردم‌شناسی به پاريس رفت. در سال ۱۳۴۷ خورشيدی موفق به اخذ درجه دكتراي مردم‌شناسي از دانشگاه سوربن فرانسه تحت عنوان دكتری سيكل سوم در مردم‌شناسی با موضوع: يك تمدن قديمی چوپاني «مسئله گوسفند داری در عشاير فارس ايران» در واقع: نقش گوسفند در زندگيی اقتصادی عشاير فارس از دانشكده ادبيات و علوم انسانی پاريس شد. وی در سال ۱۳۴۸ خورشيدی به عنوان عضو پيوسته گروه آموزش جامعه‌شناسی دانشگاه تهران در آمد و از این زمان در دانشگاه‌های زيادی در داخل و خارج از ايران تدريس کرد. فعاليت آموزشی ايشان چندين سال بعد از بازنشستگی(۱۳۷۹)  ادامه پيدا كرد.

فعالیت‌های آموزشی، فرهنگی، هنری، علمی و پژوهشی

زنده‌یاد دکتر روح‌الامینی علاوه بر فعالیت‌های آموزشی، فعالیت‌های فرهنگی، هنری، علمی و پژوهشی بیشماری داشته ‌است که راه‌اندازی موزه مردم‌شناسی در کاخ گلستان، مشاركت در افتتاح موزه مردم‌شناسي حمام گنجعليخان كرمان و موزه روستايی گيلان، آزمايشگاه علمی پژوهشی در دانشگاه تهران، تألیف و ترجمه کتاب‌های متعدد و چاپ مقالات تحقيقی يا تحليلی در مجلات معتبر داخلی و خارجی از آن شمارند. از جمله فعالیت‌های هنری این استاد و پژوهشگر فرهیخته مجموعه عکس‌ها و تصاویری است که ایشان در کنار مطالعه فرهنگ و جامعه انسانی، فنون، آداب و رسوم، باورها وفعالیت‌های شغلی را به تصویر کشیده است. زنده‌یاد دکتر روح‌الامینی در سال ۱۳۸۱ در دومین همایش چهره‌های ماندگار به عنوان چهره ماندگار مردم شناس ایران مورد تقدیر قرار گرفت.

وفات

دکتر روح‌الامینی بعد از ۸۲ سال عمر پربار در سال ۱۳۸۹ خورشيدی دار فانی را وداع گفت.