عضویت در کانون هواداران بازدید مجازی موزه نگارستان

جهانگیر ارجمند

مجموعه مجسمه مینیاتورهای مردم شناسی جهانگیر ارجمند

مجموعه مجسمه مینیاتورهای مردم‌شناسی جهانگیر ارجمند در بهمن‌ ۱۳۹۱ توسط ایشان به باغ نگارستان دانشگاه تهران اهدا گرديد. پس از مرمت و حفاظت اولیه، طراحی و ساخت ویترین های مناسب و همچنین آماده‌سازی مکان مناسب برای نمایش این مجموعه ۱۸ تیرماه ۱۳۹۳ همزمان با حضور مجمع خیرین و واقفین دانشگاه تهران در باغ نگارستان گشایش یافت. علاوه بر آثار استاد ارجمند در مجموعه باغ موزه نگارستان بخشی از آثار ایشان در موزه صنايع دستی ولنجك، تعدادی در آمريكا و بخشی نیز توسط سفارت آلمان خریداری و به آن کشور منتقل شده و نگهداری می‌شوند.

 زندگینامه

جهانگير ارجمند ( ۱۳۹۲- ۱۸/۱۱/۱۳۰۱) متولد تهران و مجسمه‌ساز خود‌آموخته، كوشيد تاريخ فرهنگی، اجتماعی، سياسی اين سرزمين را در تنديس‌های خود جاودانه كند. تنديس‌ها همگی از يونوليت ساخته‌ شده‌اند، مادّه‌ای بی‌ارزش كه به جرأت می‌توان گفت هيچ مجسمه‌ساز ديگری برای ساخت مجسمه‌هايش از آن استفاده نكرده است. وی از كودكی به نقاشی به خصوص طراحی از چهره، علاقه بسيار داشت و همواره چهره دوستان و معلمان خود را به تصوير می‌‌كشيد. وی از ۴۴ سالگی بدون بهره‌گيری از محضر هيچ استادی به مجسمه‌‌سازی روی آورد. ابزار كار او تنها يك تيغ ريش‌تراشی نيمه شده است. دستانِ هنرمند ايشان حتی در ۹۱ سالگی آنچنان با مهارت و استادی از دل يونوليت به‌وسيله تيغ ريش‌‌تراشی تنديس زيبا برون می‌آورد كه چشم هر بيننده‌ای بر كار آن خيره می‌ماند.

روش کار استاد ارجمند

روش كار استاد ارجمند چنين بود كه وی ابتدا با تيغ ريش‌تراشی از دل يونوليت حجم كلی را بيرون می‌آورد، سپس با همان تيغ به ساخت جزئياتی مانند چشم و لب و دندان می‌پرداخت، بعد از پرداخت به‌وسيله سمباده‌های نرم، روی صورت را با توجه به رنگ چهره، جوراب زنانه نازك می‌چسباند و در نهايت صورت را گريم می‌كرد. رنگ‌گذاری روی چهره، به وجود آوردن ابرو، مو، ريش و سبيل به وسيله پشم‌گوسفند خود‌رنگ و در مواردی موی انسان انجام می‌شد. دوخت و دوز لباس، كفش و كلاه، همگي با دقت فراوان در انتخاب جنس و رنگ پارچه صورت گرفته و در نهايت با دست دوخته شده است. ساختن ابزار و و سايل پيرامون تنديس‌ها نيز به وسيله يونوليت، كاغذ، مقوا، چوب و وسايل كوچك دور‌ريختنی انجام شده كه در نهايت هنرمندی، دقت و ظرافت هر كدام بر سر جای خود قرار گرفته‌اند.

تمامی عکس‌های این بخش توسط علی‌اکبر حسن تاش گرفته شده است.