عضویت در کانون هواداران بازدید مجازی موزه نگارستان

جهانگیر ارجمند

مجموعه مجسمه مینیاتورهای مردم‌شناسی جهانگیر ارجمند در بهمن‌ ۱۳۹۱ توسط ایشان به باغ نگارستان دانشگاه تهران اهدا گرديد. پس از مرمت و حفاظت اولیه، کار طراحی و ساخت ویترین های مناسب و همچنین آماده‌سازی مکان مناسب برای نمایش این مجموعه به طول انجامید و نهایتاً در ۱۸ تیرماه ۱۳۹۳ همزمان با حضور مجمع خیرین و واقفین دانشگاه تهران در باغ نگارستان گشایش یافت.

جهانگير ارجمند 
(۱۳۹۲- ۱۳۰۱/۱۱/۱۸)، تهران
جهانگير ارجمند مجسمه‌ساز خود‌آموخته، كوشيد تاريخ فرهنگي، اجتماعي، سياسي اين سرزمين را در تنديس‌هاي خود جاودانه كند. تنديس‌ها همگي از يونوليت ساخته‌ شده‌اند، مادّه‌اي بي‌ارزش كه به جرئت مي‌توان گفت هيچ مجسمه‌ساز ديگري براي ساخت مجسمه‌هايش از آن استفاده نكرده است.
وی از كودكي به نقاشي به خصوص طراحي از چهره، علاقه بسيار داشت و همواره چهره دوستان و معلمان خود را به تصوير مي‌كشيد. وي از ۴۴ سالگي بدون بهره‌گيري از محضر هيچ استادي به مجسمه‌‌سازي روي آورد. ابزار كار او تنها يك تيغ ريش‌تراشي نيمه شده است. دستانِ هنرمند ايشان حتي در ۹۱ سالگي آنچنان با مهارت و استادي از دل يونوليت به‌وسيله تيغ ريش‌‌تراشي تنديس زيبا برون مي‌آورد كه چشم هر بيننده‌اي بر كار آن خيره مي‌ماند.
روش كار استاد ارجمند چنين بود كه وي ابتدا با تيغ ريش‌تراشي از دل يونوليت حجم كلي را بيرون مي‌آورد، سپس با همان تيغ به ساخت جزئياتي مانند چشم و لب و دندان مي‌پرداخت، بعد از پرداخت به‌وسيله سمباده‌هاي نرم، روي صورت را با توجه به رنگ چهره، جوراب زنانه نازك مي‌چسباند و در نهايت صورت را گريم مي‌كرد. رنگ‌گذاري بر روي چهره، به وجود آوردن ابرو، مو، ريش و سبيل به وسيله پشم‌گوسفند خود‌رنگ و در مواردي موي انسان انجام مي‌شد. دوخت و دوز لباس، كفش و كلاه،  همگي با دقت فراوان در انتخاب جنس و رنگ پارچه صورت گرفته و در نهايت با دست دوخته شده است.
ساختن ابزار و و سايل پيرامون تنديس‌ها نيز به وسيله يونوليت، كاغذ، مقوا، چوب و وسايل كوچك دور‌ريختني انجام شده كه در نهايت هنرمندي، دقت و ظرافت هر كدام بر سر جاي خود قرار گرفته‌اند.
شایان ذکر است مجموعه تنديس‌هاي مردم‌شناسي اقوام ايراني ايشان توسط سفارت آلمان خريداري و به آن كشور منتقل شده است، همچنين تعدادي از تنديس‌هاي ایشان در موزه صنايع دستي ولنجك و تعدادي از آثار ايشان در آمريكا نگهداري مي‌شود.